spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Gentamycyna

Gentamycyna to antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego stosowany w leczeniu miejscowym i systemowym. Występuje między innymi w lekach dermatologicznych i okulistycznych. Podany w postaci iniekcji (ampułki Gentamicin) może prowokować systemową reaktywację alergicznego wyprysku kontaktowego. Gentamycyna jest często dodawana do cementów kostnych i u osób uczulonych może powodować niepowodzenia endoprotezowania stawów osadzanych na cemencie.[1,2]

Występowanie: Następujące leki dostępne w Polsce zawierają gentamycynę:

  • roztwory: Gentamicin™
  • krople do oczu: Dexamytrex™
  • maści do oczu: Dexamytrex™
  • maści na skórę: Bedicort G™, Belogent™, Diprogenta™

Substancja testowa: Siarczan gentamycyny 20% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. G-006)

Częstość uczulenia:

  • 4,5% polskich chorych zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[3]
  • 4,6% fińskich chorych z podejrzeniem alergii na leki zewnętrzne[4]

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na gentamycynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: neomycynę (obserwowano odczyny u 2/3 pacjentów uczulonych na gentamycynę[4]), framycetynę, kanamycynę, a także amikacynę i tobramycynę[5]. Gentamycyna jest uważana za najbardziej czuły wskaźnik alergii grupowej na antybiotyki aminoglikozydowe (bardziej czuły od neomycyny)[4]. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Alcomicin, GM sulfate, Gentalline, Gentamycin sulfate, Bristagen, Gentamicin sulfate salt, Gentibioptal, Gentogram, Cidomycin, Garamycin, Genoptic, Refobacin, Garasol, Genticin, Sulfmycin, EINECS No: 215-778-9, Gentacin, Gentocin, U-gencin.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 4 January 2022.

sprawdz

 

polecamy