FramycetynaFramycetyna to antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania, Jest oczyszczoną frakcją neomycyny (frakcja B)produkowanej przez Streptomyces fradiae. Framycetyna (neomycyna B) stosowana w lekach może zawierać nie więcej niż 1% neomycyny A i 3% neomycyny C. Siarczan framycetyny jest stosowany miejscowo w leczeniu infekcji powodowanych przez bakterie Staphylococcus aureus, bakterie z rodzaju Proteus, bakterie typu coli, Pseudomonas aeruginosa. Pod postacią maści wykorzystywana jest w leczeniu infekcji bakteryjnych skóry i błon śluzowych, m.in. ropnego zapalenia skóry, zapalenia mieszków włosowych, zanokcicy, figówki brody i liszajcu. Użyteczna jest także w zwalczaniu wtórnych infekcji bakteryjnych w raku skóry, wyprysku, oparzeniach, kontaktowym zapaleniu skóry, łojotoku, trądziku, łuszczycy, owrzodzeniach żylakach itp. w postaci kropli i maści okulistycznych stosowana jest w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i rogówki, w leczeniu jęczmieni, otarć i oparzeń,owrzodzeń spojówki, a także profilaktycznie po usunięciu ciał obcych. Występowanie framycetyny w lekach dostępnych aktualnie i w przeszłości:
Uwaga: powyższa lista może być niekompletna. Jeżeli jesteś uczulony na framycetynę zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków! Jeżeli podejrzewasz, że lek który przyjmujesz (lub przyjmowałeś w przeszłości) zawiera framycetynę, poinformuj o tym lekarza. Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na framycetynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: neomycynę, gentamycynę, kanamycynę, amikacynę, tobramycynę[1], a także paromomycynę. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę. Synonimy oraz nazwy w innych językach: Carident; Corticetine; Dexadent; Soframycin; D-Streptamine; Frakitacin; Sofra-Tulle; Dexalocal-F; Frakidex; Pulpomixine; Sofradex; Framycin sulfate; LS-147029; Sulfate (salt) D-Streptamine; Sulfato de framicetina; Framycetinsulfat; Sulfate de framycetine; Framycin sulfate; Framycetin sulfate; Neomycin B sulphate; D-Streptamine; O-2,6-diamino-2,6-dideoxy-beta-L-idopyranosyl-(1-3)-O-beta-D-ribofuranosyl-(1-5)-O-(2,6-diamino-2,6-dideoxy-alpha-D-glucopyranosyl-(1-4))-2-deoxy-, sulfate (salt); CAS: 4146-30-9; EC# 223-969-3; EINECS 248-770-9; LS-147029 Substancja testowa:
Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog |
|
Śledź nas na Facebooku: |
Jak do nas dojechać: |
Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
|
|
| |