spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Kanamycyna

Kanamycyna to podobny do neomycyny antybiotyk aminoglikozydowy o wzorze chemicznym C18H38N4O15S produkowany przez bakterie Streptomyces kanamyceticus stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, w tym gruźlicy.

Występowanie kanamycyny w lekach:

  • Kanamycin™ roztwór do wstrzykiwań (kanamycyna)
  • Kanamytrex™ maść do oczu (kanamycyna)
  • Kantrex™ roztwór do wstrzykiwań (kanamycyna)
  • Sterimycine™ maść do oczu (kanamycyna + polimiksyna B)

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna, dlatego jeśli jesteś uczulony na kanamycynę zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków!

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Ambap2147; Kanamycin; Kanamycin A; Kanamytrex; Kantrex; Sterimycine; 4,6-diamino-2-hydroxy-1,3-cyclohexane 3,6'diamino-3,6'-dideoxydi-α-D-glucoside ; 4,6-diamino-2-hydroxy-1,3-cyclohexylene 3,6'-diamino-3,6'-dideoxydi-D-glucopyranoside ; CAS 8063-07-8.

Reakcje krzyżowe: framycetyna.
Reakcja krzyżowa to gotowość reakcji na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Reakcje krzyżowe nie dotyczą wszystkich uczulonych na daną substancję, jednak należy zawsze brać pod uwagę ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na substancje pokrewne.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na kanamycynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: neomycynę, gentamycynę, framycetynę, a także amikacynę i tobramycynę[1]. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Substancja testowa:

  • Siarczan kanamycyny 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. K-001)

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy