spis treści serwisu strona startowa Kontakt

N-fenylo-N-izopropylo-4-fenylenodiamina, IPPD

N-fenylo-N-izopropylo-4-fenylenodiamina, IPPD organiczny związek o wzorze chemicznym C15H18N2. IPPD stosowana jest jako środek zapobiegający pękaniu i degradacji gumy, dodatek do gum naturalnych, butadienowych, styrenobutadienowych, nitrylobutadienowych i chloroprenowych w celu ochrony ich przed utlenianiem, a także zatruciem gumy przez miedź i mangan. Występuje w oponach samochodowych, uszczelkach, gumowych przewodach hamulcowych samochodów, dojarkach mechanicznych, gumowych częściach niektórych przyrządów medycznych, piłkach tenisowych, maskach płetwonurków, butach, rękawicach ochronnych.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: N-fenylo-N-izopropylo-4-fenylenodiamina, IPPD; 4-(Izopropyloamino)difenyloamina; N-(1-Metyloetylo)-N'-fenylo-1,4-benzenodiamina; 4-Anilino-N-izopropyloanilina; N-isopropyl-N'-phenyl-1,4-phenylenediamine; 1-N-phenyl-4-N-propan-2-ylbenzene-1,4-diamine; N-isopropyl-N'-phenyl-p-phenylenediamine; N-isopropyl-N-phenyl-4-phenylenediamine; N-isopropyl-N-phenyl-4-phenylenediamine hydrochloride; p-isopropylaminodiphenylamine; phenylisopropyl-p-phenylenediamine; Nonox ZA; Akrochem Antioxidant PD1; Permanex IPPD; ANTO H; Santoflex; Cyzone; Vulkanox 4010 NA; Elastozone 34; Flexone 3C; CAS# 101-72-4; EC# 202-969-7.

Częstość uczulenia: 0,3-1,1% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Substancja testowa: N-fenylo-N-izopropylo-4-fenylenodiamina 0,1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. I-004)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na IPPD może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na IPPD należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej.Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy