spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Oranż zawiesinowy 1

Oranż zawiesinowy 1 to związek organiczny o wzorze chemicznym C18H14N4O2 zaliczany do grupy barwników azowych. Stosowany w barwieniu na kolor pomarańczowy włókien syntetycznych z politereftalanu etylenu (PET, nazwy handlowe to m. in. Terylene™, Lavsan™, Dacron™).

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Oranż zawiesinowy 1; Disperse Orange 1; 4-[(E)-(4-Nitrophenyl)diazenyl]-N-phenylaniline; (E)-4-[(4-Nitrophenyl)diazenyl]-N-phenylaniline; 4-anilin-4'-nitroazobenzene; 4-(4-nitrophenylazo) diphenylamine; 4-(4-nitrophenylazo)aniline; CI 11080; CAS# 2581-69-3; EC# 219-954-6.

Częstość uczulenia na oranż zawiesinowy 1:

  • 1,5% spośród 271 kanadyjskich pacjentów testowanych oranżem zawiesinowym 1 (1% waz.) w związku z podejrzeniem "wyprysku tekstylnego" [3]

Substancja testowa: Oranż zawiesinowy 1 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-031)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na oranż zawiesinowy 1 może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na oranż zawiesinowy 1 należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy