spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Oranż zawiesinowy 3

Oranż zawiesinowy 3 to związek organiczny o wzorze chemicznym C12H10N4O2 zaliczany do grupy barwników azowych. Jest stosowany w barwieniu włókien octanowych, jedwabiu, wełny, bawełny, a także w barwieniu pończoch z włókien syntetycznych. Oranż zawiesinowy 3 jest ponadto stosowany jako barwnik kosmetyczny.

Oranż zawiesinowy 3 w kosmetykach

Oranż zawiesinowy 3 może występować w farbach do włosów.

INCI: DISPERSE ORANGE 3; CI 11005
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Oranż zawiesinowy 3; Disperse Orange 3; 4-(4-Nitrophenylazo)aniline; 4-[(4-nitrophenyl)azo]benzenamine; 4-Amino-4'-nitroazobenzene; 4-[(4-nitrophenyl)azo]benzenamine; 4-(4-Nitrophenylazo)aniline; 4-[(4-nitrophenyl)azo]aniline; CI 11005; CAS# 730-40-5; EC# 211-984-8.

Objawy alergii na oranż zawiesinowy 3

Oranż zawiesinowy 3 może powodować alergiczny wyprysk kontaktowy. W przypadku alergii na oranż zawiesinowy 3 uwalniający się z tkanin, obraz kliniczny jest typowy dla tzw. "wyprysku tekstylnego" (największe nasilenie w miejscu ciasnego przylegania ubrania do ciała oraz w okolicach o wzmożonym poceniu). Objawy alergii kontaktowej na barwniki tekstylne mogą imitować atopowe zapalenie skóry.[1]

Częstość uczulenia na oranż zawiesinowy 3:

  • 3,1% pacjentów z lokalizacją wyprysku typową dla "wyprysku tekstylnego" (zmiany bardziej nasilone na udach i tułowiu lub zmiany rozsiane).[2]
  • 2,2% spośród 271 kanadyjskich pacjentów testowanych oranżem zawiesinowym 3 (1% waz.) w związku z podejrzeniem "wyprysku tekstylnego" [3]

Substancja testowa: Oranż zawiesinowy 3 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-032)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na oranż zawiesinowy 3 może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na oranż zawiesinowy 3 należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy