spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Siarczan hydroksyetyloparafenylenodiaminy

Siarczan hydroksyetyloparafenylenodiaminy (siarczan hydroksyetylo-p-fenylenodiaminy, siarczan hydroksyetyloparafenylenodwuaminy) to barwnik organiczny o wzorze chemicznym C8H12N2O • H2SO4, stosowany jako pigment w trwałych farbach do włosów.

Siarczan hydroksyetyloparafenylenodiaminy w kosmetykach

Na terenie Unii Europejskiej siarczan hydroksyetyloparafenylenodwuaminy może być stosowany wyłącznie w farbach do włosów, a jego stężenie w roztworze nakładanym na włosy nie może przekraczać 2%.[1]

INCI*: HYDROXYETHYL-P-PHENYLENEDIAMINE SULFATE.
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: siarczan hydroksyetyloparafenylenodiaminy; siarczan hydroksyetylo-p-fenylenodiaminy; siarczan hydroksyetyloparafenylenodwuaminy; Hydroxyethyl-p-phenylenediamine sulfate; HPPS; 2-(2,5-Diaminophenyl)ethanol sulfate; N,N-Bis(2-Hydroxyethyl)-p-Phenylenediamine Sulfate; CAS# 93841-25-9; EC# 298-995-1.

Substancja testowa: Siarczan hydroksyetylo-p-fenylenodiaminy 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. H-033)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na siarczan hydroksyetyloparafenylenodwuaminy może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na 2-nitro-p-fenylenodiaminę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 3 March 2022, updated: 4 April 2022.

sprawdz

 

polecamy