spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Żółcień kwasowa 36

Żółcień kwasowa 36 (żółcien metanilowa) to organiczny związek o wzorze chemicznym C18H14N3NaO3S zaliczany do barwników azowych. Żółcień kwasowa 36 stosowana jest jako barwnik tkanin i skóry oraz składnik farb do włosów. W chemii stosowana między innymi jako indykator pH (zmiana koloru z czerwonego na żółty między pH 1,2 a pH 2,3). W przeszłości żółcień kwasowa 36 stosowana była jako barwik spożywczy (obecnie zakazany), jednak bywa nielegalnie dodawana do fałszowanej kurkumy (ostryż długi, Curcuma longa, turmeric) w celu polepszenia walorów wizualnych.

Żółcień kwasowa 36 w kosmetykach

Żółcień kwasowa 36 może występować w farbach do włosów.

INCI: ACID YELLOW 36; CI 13065
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: żółcień kwasowa 36; Acid Yellow 36; D & C Yellow No. 1; Sodium 3-(p-anilinophenylazo)benzenesulphonate; Metanil Yellow; Metanilgelb; Säuregelb 36; CI 13065; CAS# 587-98-4; EC# 209-608-2.

Objawy alergii na żółcień kwasową 36

Żółcień kwasowa 36 może powodować alergiczny wyprysk kontaktowy. W przypadku alergii na żółcień kwasową 36 w farbach do włosów, po zafarbowaniu włosów dochodzi do świądu, zaczerwienienia, obrzęku twarzy i powiek, niekiedy reakcja alergiczna ma gwałtowny przebieg. U osób uczulonych na żółcień kwasową 36 uwalniającą się z tkanin, obraz kliniczny jest typowy dla tzw. "wyprysku tekstylnego" (największe nasilenie w miejscu ciasnego przylegania ubrania do ciała oraz w okolicach o wzmożonym poceniu). Objawy alergii kontaktowej na barwniki tekstylne mogą imitować atopowe zapalenie skóry.[1]

Częstość uczulenia na żółcień kwasową 36: 0,5% pacjentów z lokalizacją wyprysku typową dla "wyprysku tekstylnego" (zmiany bardziej nasilone na udach i tułowiu lub zmiany rozsiane).[2]

Substancja testowa: Żółcień kwasowa 36 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-019)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na żółcień kwasową 36 może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na żółcień kwasową 36 należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy