spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Metyloparaben

Metyloparaben (synonimy: 4-hydroksybenzoesan metylu, para-hydroksybenzoesan metylu, paraben metylu) to środek konserwujący stosowany w produktach kosmetycznych, a ponadto w produktach farmaceutycznych oraz produktach spożywczych w których oznaczany jest symbolami E218 (4-hydroksybenzoesan metylu) i E219 (sól sodowa 4-hydroksybenzoesanu metylu, metylo-4-hydroksybenzoesan sodu). Występuje naturalnie w niektórych roślinach (np. rzodkiewnik pospolity, Arabidopsis thaliana).

Metyloparaben w kosmetykach

Metyloparaben mogą zawierać kremy, balsamy, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, odżywki do włosów oraz szereg innych produktów kosmetycznych.

INCI*: METHYLPARABEN
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Metyloparaben w lekach

Metyloparaben jest stosowany jako konserwant niektórych leków - maści kremów, ale także środków znieczulająych do wstrzyknięć. W organizmie metyloparaben ulega metabolizmowi z uwolnieniem kwasu p-aminobenzoesowego (PABA). Przypuszcza się, że część reakcji alergicznych na leki znieczulenia miejscowego może być w istocie reakcją alergiczną na PABA uwolnione w procesie metabolizmu metyloparabenu. Dlatego pacjenci uczuleni na metyloparaben, u których odnotowano reakcje niepożądane po podaniu środków znieczulenia miejscowego powinni zostać poddani testom płatkowym z kwasem p-aminobenzoesowym (PABA), a także lekami znieczulenia miejscowego z grupy estrów PABA rozkładanymi w organizmie z uwolnieniem kwasu p-aminobenzoesowego:[1]

Amidowe leki znieczulenia miejscowego nie rozkładają się do PABA, jednak przed ich zastosowaniem należy upewnić się, że nie zawierają metyloparabenu jako substancji pomocniczej.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: metyloparaben; 4-hydroksybenzoesan metylu, para-hydroksybenzoesan metylu; paraben metylu; Metyloparaben; E218; E219; methylparaben; Methyl-4-hydroxy-benzoate; Nipagine M; Tegosept M.

Substancja testowa: Metyloparaben 3% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. M-012)

Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na metyloparaben może ponadto współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na metyloparaben należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy