spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Siarczan 2,5-diaminotoluenu (siarczan 2,5-toluenodiaminy)

Siarczan 2,5-diaminotoluenu (siarczan 2,5-toluenodiaminy, siarczan 2-metylo-m-fenylenodiaminy) to organiczny związek pierścieniowy o wzorze chemicznym C7H10N2 stosowany jako farba do włosów.

Siarczan 2,5-diaminotoluenu (siarczan 2,5-toluenodiaminy) w kosmetykach

Siarczan 2,5-toluenodiaminy (siarczan 2,5-diaminotoluenu) to podstawowy półprodukt różnych farb do włosów, w tym farb "hipoalergicznych", które według producentów mają wykazywać ograniczony potencjał uczulający ze względu na niewystępowanie w nich parafenylenodiaminy. Chociaż siarczan 2,5-diaminotoluenu cechuje się niższym od parafenylenodiaminy potencjałem uczulającym, jednak nadal istnieje możliwość uczulenia na ten związek. Obok jego siarczanu, w farbowaniu włosów stosowany jest także 2,5-diaminotoluen.

INCI: TOLUENE-2,5-DIAMINE SULFATE; CI 76042
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Siarczan 2,5-toluenodiaminy; Siarczan 2,5-diaminotoluenu; Siarczan 4-metylo-m-fenylenodiaminy; Siarczan tolueno-2,5-diaminy; 2-Methyl-p-phenylenediamine sulfate; 1,4-Benzenediamine, 2-methyl-, sulfate (1:1); 2,5-Diaminotoluene sulfate; para-Toluenediamine sulfate (1:1); Toluene-2,5-diamine, sulfate (1:1); 2,5-Diaminotoluene sulfate; 2,5-Toluenediamine sulfate (1:1); 4-Methyl-m-phenylenediamine; TDA; CAS# 615-50-9 ; EC# 210-431-8.

Częstość alergii na siarczan 2,5-diaminotoluenu

  • 1,4% holenderskich pacjentów testowanych z serią podstawową[1]
  • 9,8% polskich fryzjerów z podejrzeniem choroby zawodowej[2]

Substancja testowa: Siarczan 2,5-diaminotoluenu 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-002)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na siarczan 2,5-diaminotoluenu (siarczan 2,5-toluenodiaminy) może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na siarczan 2,5-diaminotoluenu (siarczan 2,5-toluenodiaminy) należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 4 August 2019.

sprawdz

 

polecamy