spis treści serwisu strona startowa Kontakt

2,5-Diaminotoluen (2,5-toluenodiamina)

2,5-Diaminotoluen (2,5-toluenodiamina, 2-metylo-m-fenylenodiamina) to organiczny związek pierścieniowy o wzorze C7H10N2 stosowany jako farba do włosów.

2,5-Diaminotoluen (2,5-toluenodiamina) w kosmetykach

2,5-Diaminotoluen to podstawowy półprodukt różnych farb do włosów, w tym farb "hipoalergicznych", które według producentów mają wykazywać ograniczony potencjał uczulający ze względu na niewystępowanie w nich parafenylenodiaminy. Chociaż 2,5-diaminotoluen cechuje się niższym od parafenylenodiaminy, jednak nadal wysokim potencjałem uczulającym. W farbowaniu włosów stosowany jest także jego pochodna - siarczan 2,5 diaminotoluenu.

INCI: TOLUENE-2,5-DIAMINE; CI 76042
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 2,5-Diaminotoluen; 2,5-Toluenodiamina; 2-Metylo-m-fenylenodiamina; 4-Metylo-m-fenylenodiamina; Tolueno-2,5-diamina; 2-Methyl-m-phenylenediamine; 2,5-Diaminotoluene; para-Toluenediamine; PTD; Toluene-2,5-diamine; 2,5-Diaminotoluene; 2,5-Toluenediamine; 4-Methyl-m-phenylenediamine; CAS# 95-70-5; EC# 202-442-1.

Substancja testowa: 2,5-toluenodiamina 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. T-049)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na 2,5-diaminotoluen (2,5-toluenodiaminę) może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na 2,5-diaminotoluen (2,5-toluenodiaminę) należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy