spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Budezonid

Budezonid to niehalogenowy glikokortykosteroid o wzorze chemicznym C25H34O6wykorzystywany w miejscowym leczeniu astmy i nieżytu nosa. W terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego stosowany jest w kapsułkach doustnych. Budezonid należy do grupy strukturalnej B kortykosteroidów i jest traktowany jako dobry marker alergii na sterydy z tej grupy. Obok tiksokortolu oraz maślanu hydrokortyzonu, budezonid jest jednym z trzech preferowanych markerów alergii na glikokortykosteroidy[2]. Budezonid to lek sterydowy o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym, immunosupresyjnym i przeciwalergicznym. W rzadkich przypadkach budezonid może powodować reakcje alergiczne, których rozpoznanie może być trudne nawet dla doświadczonego dermatologa i alergologa. Uczulenie na budezonid może objawiać się wypryskiem kontaktowym (kontaktowym zapaleniem skóry), wypryskiem powiek, zapaleniem spojówek, astmą lub alergicznym nieżytem nosa. W postaci doustnej lub parenteralnej budezonid może wywoływać systemową reaktywację alergicznego wyprysku kontaktowego, czyli odczyn zapalny rozsiany na całym ciele lub występujący symetrycznie w okolicach zgięć i fałdów skóry.

Budezonid w lekach dostępnych w Polsce:

  • aerozol do nosa: Rhinocort™; Tafen Nasal™
  • aerozol wziewny: Budiair™
  • kapsułki dojelitowe: Budenofalk™
  • proszki do inhalacji: Budelin Novolizer™; Miflonide™; Neplit Easyhaler™; Pulmicort Turbuhaler™; Tafen Novolizer™; Symbicort Turbuhaler™
  • zawiesina do inhalacji: Pulmicort nebulisation™
  • zawiesina do nebulizacji: Nebbud™

Budezonid w preparatach aktualnie niedostępnych w Polsce: Entocort™; Horacort™; Ribuspir™

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 16,17-Butylidenebis(oxy)-11-,21-dihydroxypregna-1,4-, Pulmicort, diene-3,20-dione; (R,S)-, Pregna-1,4-diene-3,20-dione,16,17-(butylidenebis(oxy))-, 11b,16a,17,21,tetrahydroxypregna-1,4-diene-3,20-dione, 11,21-dihydroxy-, (11beta,16alpha, cyclic 16,17-acetal with butyraldehyde, Rhinocort, Budesonide, S-1320, Budeson, Spirocort, Preferid, Triamcinolone acetonide.

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna. Jeżeli jesteś uczulony na budezonid zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków! Jeżeli podejrzewasz, że lek który przyjmujesz (lub przyjmowałeś w przeszłości) zawiera budezonid, poinformuj o tym lekarza.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: u osób uczulonych na budezonid może współwystępować krzyżowa alergia na inne sterydy z grupy strukturalnej B, mogą także wystąpić reakcje krzyżowe między budezonidem a sterydami z grupy strukturalnej D2. Dlatego w przypadku alergii na budezonid należy unikać stosowania leków z tych grup, a w razie konieczności ich zastosowania najpierw należy wykonać testy w celu wykluczenia alergii. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Reakcje krzyżowe nie występują u każdego uczulonego, jednak ich ryzyko należy zawsze brać pod uwagę.

Zapoznaj się także z omówieniem pt."Alergia na sterydy".

Częstość uczulenia:

  • 0,6-0,7% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych
  • 1,4% europejskich chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych[1]

Substancja testowa: Budezonid 0,01% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. B-033B)

Uwaga Budezonid, podobnie jak inne glikokortykosteroidy, prowokuje niekiedy w testach płatkowych powstanie rumienia odczynowego bez nacieku i grudek, który zwykle jest widoczny bezpośrednio po demontażu plastrów testowych i znika w kolejnych dniach obserwacji. Ze względu na znaczne ryzyko reakcji fałszywie dodatnich oraz fałszywie ujemnych, w testach z glikokortykosteroidami należy ze szczególną dbałością przestrzegać zasad dobrej praktyki klinicznej testów płatkowych, a odczyn intepretować z uwzględnieniem wywiadu, objawów klinicznych oraz farmakodynamiki glikokortykosteroidów[2].

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 5 January 2022.

sprawdz

 

polecamy