spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan

Etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan (etyloheksylo dimetyloamino PABA, oktylo PABA, aminobenzoesan 2-etyloheksylo-4-dimetylu, aminobenzoesan oktylu) to związek organiczny o wzorze chemicznym C17H27NO2, ester etyloheksylo dimetyloaminowy kwasu p-aminobenzoesowego (PABA).

Etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan w kosmetykach

Etyloheksylo dimetyloamino PABA blokuje promieniowanie ultrafioletowe w zakresie 290-320 nm (UVB) i ze względu na tę właściwość jest dodawany do fitrów promieniochronnych, a także olejków do opalania, kremów kosmetycznych, mleczek, lotionów, pomadek do ust, emolientów, lakierów do paznokci i innych. Etyloheksylo dimetyloamino PABA może występować pod nazwami chemicznymi (synonimy oktylodimetylo PABA, 2-etyloheksylo 4-dimetylobenzoesan lub nazwami handlowymi Padimate O, Escalol 507, Eusolex 6007.

INCI*: ETHYLHEXYL DIMETHYL PABA
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan; Oktylo aminobenzoesan; Etyloheksylo dimetylo PABA; Oktylo PABA; 2-Etyloheksylo 4-(dimetyloamino)benzoesan; Aminobenzoesan 2-etyloheksylo-4-dimetylu; Aminobenzoesan oktylu; 2-Ethylhexyl 4-dimethylaminobenzoate; Octyldimethyl PABA; OD-PABA; Padimate-O; Escalol 507; Eusolex 6007; CAS# 21245-02-3; EC# 244-289-3.

Substancja testowa: Etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. E-018D)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: Etyloheksylo dimetylo PABA (Oktylo PABA) to pochodna kwasu 4-aminobenzoesowego (PABA). W organizmie ulega ona hydrolizie z uwolnieniem PABA, podobnie jak estrowe pochodne PABA stosowane jako leki znieczulenia miejscowego. Przypuszcza się, że część reakcji alergicznych na te filtry i leki znieczulające jest w istocie reakcją alergiczną na PABA. Dlatego pacjenci uczuleni na etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan powinni zostać także poddani testom płatkowym z kwasem 4-aminobenzoesowym (PABA) oraz lekami znieczulenia miejscowego rozkładanymi w organizmie z uwolnieniem PABA:

Ponadto, ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan (etyloheksylo dimetylo PABA, oktylo PABA) może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na etyloheksylo dimetyloaminobenzoesan należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy